מומחה לפסוריאזיס

פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית בעלת רקע גנטי הנוגעת גם לשיבוש במערכת החיסונית הבאה לידי ביטוי באמצעות תופעות המחלה. מחלת הפסוריאזיס מביאה לתקיפה של הגוף על ידי תאי עור אשר מטרתם לשמור עליו, ולהתפתחות של מצבים דלקתיים בעור, כמו גם הצטברות של תאי עור עודפים המתפתחים בקצב מהיר ובטרם נשירת התאים הישנים.

מחלת הפסוריאזיס עשויה להתפתח כאמור מסיבות גנטיות, אולם ישנם גורמים התנהגותיים ונפשיים אשר מגבירים את הסיכוי להתפרצות המחלה בניהם עישון, שימוש ממושך בתרופות (חוסמי בטא), מחלות גרון דלקתיות כרוניות, לחץ נפשי וטראומות.

מחלת הפסוריאזיס מטופלת על ידי רופאי עור, כאשר רופא עור מומחה לפסוריאזיס הוא בין תחומי העיסוק והטיפול המבוקשים, על ידי מטופלים הסובלים מן המחלה ומהתפרצויותיה המרובות לאורך שנים ארוכות ומחפשים מזור.

חשוב לפנות לטיפול אצל רופא מומחה לפסוריאזיס, אולם יש לזכור כי מגוון הטיפולים והאפשרויות אינם באים לרפא ולהעלים את המחלה כי אם לטפל בתסמיניה ולהקל על המטופל ועל אורח חייו.

פסוריאזיס אינה מחלה מדבקת, אולם קיומה מגביר את הסיכוי לחלות במחלות מסוג דלקת מפרקים, סוכרת, עליה בלחץ הדם, עלייה בשומני הדם, מחלת ריאות כרונית  והשמנת יתר. מחלת הפסוריאזיס מאובחנת על ידי מומחה לפסוריאזיס בקלות יחסית ועל סמך בדיקה גופנית ומראה העור בלבד. למניעת אבחונים שגויים במקרים מסוימים המחלה ניתנת לאבחון גם באמצעות ביופסיה.

הטיפול בפסוריאזיס שונה מאדם לאדם ונקבע על פי סוג המחלה (ישנם שישה סוגים שונים של פסוריאזיס) ודרגת חומרתה, כמו גם האופן שבו היא באה לידי ביטוי. הטיפול ברובו שמרני ונשען על שימוש בחומרים שונים. חומרים אלה מספקים דרגת לחות ושומניות גבוהה שכן שימון העור מסייע מאוד להקלת תופעות הפסוריאזיס. החומרים ניתנים בתצורות שונות בניהן תמיסה, ג’ל קרם ומשחות, אשר עיקר הצלחתן הוא בהקלת התסמינים ושיפור מראה העור. רופא עור מומחה לפסוריאזיס מציין כי טיפול במחלת הפסוריאזיס אינו טיפול מהיר ומתחייבת התמדה בטיפול לאורך זמן רב, ולעתים גם לאחר השגת השיפור ייאלץ המטופל להוסיף בטיפול משמר. קיימים גם טיפולים נקודתיים והמלצות דוגמת טיפולי בוץ או טיפולים בים המלח אשר לו השפעה חיובית על המטופלים.


מחפשים מומחה לפסוריאזיס ?

מחפשים רופא/מנתח?