פסיכוגריאטר

הגיל השלישי טומן בחובו לא מעט קשיים ואתגרים, הנובעים הן מליקויים גופניים, חולי ומגבלות הנובעות עקב הגיל, והן בשל נטייה לחרדות, התמודדות עם בדידות, אובדן ואבל.

בעוד שתחום הגריאטריה מתייחס אל הקשיים והליקויים הפיזיים ומחלות כרוניות המלוות את גיל הזהב, הצורך בשילוב ההתייחסות למצב הנפשי והתמיכה גם בהיבט זה הולידה את תחום הפסיכוגריאטריה.

רופא פסיכוגריאטר הוא פסיכיאטר מוסמך, המתמחה גם למחלות נפשיות וליקויים קוגניטיביים, ומטפל בהם תוך מתן מעטפת מקצועית ואישית למטופל. בניגוד לתחומים שונים ברפואה הנפרדים זה מזה, רופא פסיכוגריאטר הוא רופא הרואה את הקשר בין הקשיים והמגבלות הפיזיים להשפעה הנפשית של אלה על המטופל.

בני משפחה תומכים המבקשים את שירותי פסיכוגריאטר מומלץ יגלו כי אין מדובר בשירות הנמצא בסל הבריאות ועל מנת לזכות במעטפת ובחיבור הכל כך חשובים הללו נדרש שירות באופן פרטי.

מתי מומלץ לפנות אל רופא פסיכוגריאטר?

פעמים רבות ההמלצה לשירותי הפסיכוגריאטריה מגיעה ממקורות הטיפול הקיימים והזמינים, בניהם רופא המשפחה של הקשיש או במידת הרלוונטיות עובדת סוציאלית. גם בני המשפחה הקרובים יכולים לראות את הסימנים המשלבים קושי נפשי לצד קושי פיזי בניהם: ירידה בתפקוד היום יומי, חוסר רצון להתערות ולהשתלב בחברה, תגובה חריפה לאובדן (בן/בת הזוג, בני משפחה וחברים קרובים), קשיים פיזיים שלא נמצאה להם סיבה רפואית (כאבים כרוניים, שליטה בצרכים, השפעה על התיאבון). כל אלה מסמנים על שילוב בין מצוקות הנפש למצוקות הגוף ומצריכות פניה למעטפת המקצועית המתאימה.

פניה אל פסיכוגריאטר פרטי כדאי לבצע על סמך המלצות, ובליווי והכוונה של רופא המשפחה. יש לאסוף את כלל המידע המתועד אודות ההיסטוריה הרפואית של המטופל. הביקור הראשוני יכלול תשאול מקיף של הרופא את המטופל ובמקרה הצורך של בני משפחתו, ומעבר על ההיסטוריה הרפואית.

אין מדובר במפגש חד פעמי כי אם בעבודה תהליכית.  על מנת לזכות לתועלת יש להתמיד ולשלב בין שיח להמלצות הרופא, החל משינויים והשפעות על אורח החיים וכלה בטיפול תרופתי וטיפולים פיזיים, תוך מעקב וליווי של התקדמות המטופל, ובשיתוף פעולה עם בני משפחתו וסביבתו הקרובה.


מחפשים פסיכוגריאטר ?

מחפשים רופא/מנתח?

פורטל מדיקלו הינו בלוג על רפואה ומשמש גם כאינדקס רופאים והמכיל תכנים בתחומי הבריאות, רפואה משלימה מונחי רפואה ומידע על מחלות מכל סוג כמו כן גם תרופות. המידע אשר נמצא באתר, התמונות וכל התכנים המופיעים במדיקלו נועדו למטרת אינפורמציה בלבד ואינם מהווים המלצה רפואית, חוות דעת או תחליף להתייעצות עם מומחה. שימוש בפורטל מדיקלו אינו מחליף ייעוץ רפואי ואף רצוי כי המשתמש והגולש ילכו לקבלת ייעוץ על ידי גורם רפואי מוסמך